AOPK opět povolila použití biocidů v 1. a 2. zóně CHKO

Správa železniční dopravní cesty požádala o výjimku ze zákazu používat biocidy v 1. a 2. zóně CHKO s odůvodněním, že „kosení, pletí apod. je finančně velmi nákladné a účinné pouze do určité míry, přičemž nezajišťuje trvalejší výsledky“. Agentura používání biocidů povolila, a to včetně přípravků Roundup a Clinic, kterým byla ukončena platnost registrace.

Uvedeme jen pár faktů: Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny řadí glyfosfát, účinnou látku přípravku Roundup, mezi pravděpodobné karcinogeny. Dle návodu pro použití přípravku Roundup „Je třeba zabránit kontaminaci povrchových zdrojů vody. Přípravek je vyloučen z použití v ochranném pásmu II. stupně zdrojů povrchové vody. Pro účely ochrany vodných organismů je třeba dodržet vzdálenost 5 metrů od vodních nádrží a toků“. Glyfosfát hubí nejen rostliny, ale i živočichy, například výtrusovce, na kterých je ekosystém závislý. Studie Determination of glyphosate in groundwater samples using an ultrasensitive immunoassay and confirmation by on-line solid-phase extraction followed by liquid chromatography coupled to tandem mass spectrometry naměřila nerozložitelné zbytky glyfosfátu ve spodních vodách, stopová množství se tedy dostávají do pitné vody i celého přírodního cyklu. Takto bychom mohli pokračovat na desítkách stran, každopádně je jisté, že biocidy nemají v CHKO co dělat, natož aby byly používány jen kvůli tomu, že SŽDC nepřijdou výsledky kosení dostatečně trvalé. Proti povolení se v nejbližších dnech odvoláme.

Rozhodnutí AOPK naleznete zde

 

AOPK opět povolila použití biocidů v 1. a 2. zóně CHKO

2 komentáře u „AOPK opět povolila použití biocidů v 1. a 2. zóně CHKO

  1. Jak je možné si Roundup zakoupit v jakékoli drogerii a z jakého důvodu proti prodeji nebojujete, když si každý smrtelník herbicid může kdekoli koupit a nalít kam bude chtít. Vám se jenom jedná o organizace, které lze napadnout a znepříjemnit život a to je cíl té vaší nesmyslnosti, která má dokonce i IČO. Určitě žijete na stromech, pasete se na loukách a nepoužíváte prací prostředky, saponáty a jste oblečeni do lopuchu. Raději si ty šrouby natlučte do hlavy.

    1. Jak se píše v rozhodnutí, Roundup už nebude možné zakoupit, takže proti tomu bojovat nemusíme – Evropská komise to udělala za nás. Používání Roundupu v malém navíc takový problém není, víc nás trápilo rozsáhlé používání pro dosušování zeleniny na polích, ale ani to není srovnatelné s jejich využíváním v CHKO.
      Co se života členů spolku týče, všichni usilujeme o snížení naší ekologické stopy (např. snižováním množství produkovaného odpadu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přesunout se na začátek